Island

Island

Naša škola Gymnázium J.B.Magina vo Vrbovom, sa zapojila do projektu „Zvyšovanie environmentálneho povedomia žiakov“ inštitucionálnej spolupráce v stredoškolskom vzdelávaní.  Projekt bol financovaný zo zdrojov EHP – EEAGrants, štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a Trnavského samosprávneho kraja. Projekt vypracovala Mgr. Zuzana Motyčková, ktorá spolu aj s Mgr. A. Michalkovou vycestovala s nami na Island.
Naša cesta sa začala v štvrtok 5.11.2015 v skorých ranných hodinách. Z Vrbového sme smerovali do Viedne, odkiaľ sme sa krátkym letom dostali do Berlína. A o tri hodinky neskôr, unavení no zvedaví a plní očakávaní, sme vystúpili na letisku v Keflavíku. Keďže nás spolu s islandskou profesorkou privítal aj ostrý vietor, dážď a celkovo pochmúrne počasie, mohli sme si s istotou povedať; áno, sme na Islande.
Presunuli sme sa na miesta nášho pobytu; mestečka Akranes, ktoré bolo vzdialené asi 30 min. od hlavného mesta Reykjavík. Toto pobrežné mestečko obýva asi 7,000 obyvateľov a taktiež sa tu nachádza stredná škola, ktorá sa stala i naším útočiskom. Tu sme sa i v prvý deň stretli s našimi twinpartners, teda so študentami, ktorý nás mali „na krku“ počas projektu. Niektorí z nás dostali partnerov ktorí bývali na internáte, ostatní sa na 10 dní stali súčasťou hosťovských rodín.  Všetci sme boli naozaj nadšení- či už milým privítaním, ústretovým správaním Islanďanov, výbornou znalosťou anglického jazyka či chutným jedlom.

Našich 10 dní v tejto úžasnej krajine ubehlo naozaj rýchlo, no každý deň bol iný, jedinečný a plný zážitkov. Veľa sme cestovali, navštívili sme rôzne prírodné pamiatky, kde nám krásy tejto krajiny ohňa a ľadu vyrážali dych. Vodopády, gejzíry, hory, jazerá, skaly, pláže- všetko bolo nádherné.
Mali sme zabezpečené rôzne prehliadky múzeí,  boli sme v Národnom múzeu či v múzeu veľrýb. Takto sme sa dozvedeli mnoho o histórii Islandu a o jej prírodných zaujímavostiach. Taktiež sme navštívili múzeá a miesta, kde nám bolo priblížené mnoho o tom, akou krajinou je Island- ako tu funguje poľnohospodárstvo a pestovanie či ako sa tu využíva geotermálna energia. Zúčastnili sme sa i na rôznych prednáškach, na ktorých sme sa znova dozvedeli mnoho nových a zaujímavých vedomostí. Tieto informácie sme neskôr zúročili vypracovávaním projektov na workshopoch. Aby sme to, čo sme sa dozvedeli, preniesli aj do praxe, tak sme sa v jeden (ako vždy chladný) deň vybrali do prírody blízko nášho mesta, kde si každá dvojica zasadila strom. Takto sme spolu vysadili 40 malých stromčekov a pomohli životnému prostrediu v krajine.

V jeden deň sme sa vybrali i na prehliadku hlavného mesta Reykajvík, kde sme znova navštívili múzeum, kostol, vyhliadku, prešli sme uličkami so zaujímavou architektúrou  a potom sme mali čas na nákupy. Program toho dňa sme zakončili v Modrej Lagúne. Tu sme sa okúpali v krásnych horúcich prírodných jazerách.

Náš voľný čas sme trávili s našimi novými islandskými kamarátmi. V našom meste sme mali možnosť chodiť sa kúpať do horúcich vonkajších bazénov, či navštíviť tzv. „WhiteHouse“ – spoločenský dom, kde sa stretávala mládež a spolu trávila čas hraním biliardu, pin-pongu či sledovaním filmov. Ak sme večer chceli vyjsť von, zvyčajne sme zamierili na pláž či k  majáku. Tu sme raz pozorovali veľryby, a viackrát v noci sa nám podarilo vidieť krásny prírodný úkaz tejto krajiny- polárnu žiaru. Pre mnohých to bol mimoriadny zážitok, na ktorý nikdy nezabudneme.
Ako sa náš projekt blížil ku koncu, naše priateľstvá silneli a my sme vedeli, že povedať „goodbye“ bude ťažké. Cítili sme sa tu veľmi dobre, získali sme nových kamarátov a mali možnosť preskúmať nádhernú krajinu, na ktorej nevyspytateľné počasie sme si dokonca aj zvykli. No hoci sme vedeli že musíme odísť, lúčili sme sa s vedomím, že naše dobrodružstvo nekončí a že za pár mesiacov sa uvidíme znova; no tentokrát tu, na Slovensku.

Kliknutím sem prejdete na stránku projektu.

Facebook

Youtube kanál

 

INSTAGRAM

VIRTUÁLNA PREHLIADKA