Ako sa stanete ÚSPEŠNÍ riešitelia BARS?!

V tomto školskom roku sa skupina našich odvážnych študentov pustila do nového, pre našu školu neznámeho projektu BARS.

Počas 4 mesiacov sa pripravovali, riešili rôzne kreatívne úlohy a vypracovali prácu aj online lekárničku.

Získali titul ÚSPEŠNÝ RIEŠITEĽ - nakoľko ich práca patrila medzi 10 najlepších spomedzi 236 odovzdaných a kvalitne vypracovaných projektov!

Čo musíte podstúpiť, vyriešiť, absolvovať, aby ste sa stali úspešnými riešiteľmi projektu BARS?

Nech sa páči - výpovede našich žiakov:

Keď sme dali dokopy náš trojčlenný tím – Domi, Maťo, Adel, hneď sme sa pustili do vypracovávania otázok. Bolo ich tam 66 a tak sme mali čo robiť. Úlohy boli rozdelené do šiestich kategórií, z ktorých sme si otázky rozdeľovali podľa toho, čo koho najviac zaujímalo. Maťo zastrešoval skôr humanitné oblasti a ja s Dominikou zväčša prírodovedné. Museli sme sa však aj prekonávať, napríklad pri otázkach: Vypočítajte, s akou pravdepodobnosťou bude mať Váš potomok o 12 000 rokov zelené oči, či: Ak je v časopriestore priestor previazaný s časom, tak evolúcia je časopriestorovo potom čo? Myslím si, že hovorím za celý tím, keď tvrdím, že od marca sme mali vyplnený poobedný program. Mali sme však výhodu online vzdelávania – nestrácali sme čas cestovaním.

A prečo sme to vlastne robili? Projekt BARS organizuje Slovenská Akadémia Vied spolu s Ruskou Federáciou a je zameraný na ochranu najkrajšej prírody mierneho pásma, ktorá je kvôli aktivite človeka ohrozená. Plne si uvedomuje, že je na čase konať, a preto sme chceli prakticky pomôcť v takýchto dôležitých aktivitách. Ďalším cieľom projektu je navrátenie amurského leoparda naspäť do lesov Ruska. Táto šelma je ohrozená (stupeň 1) a v súčasnosti žije už iba 47 jedincov. Nechceme, aby boli na tento zoznam pripisované ďalšie druhy.

„Človek má oproti väčšine zvierat o jeden inštinkt viacej. Starostlivosť o celý rod umožnila sociálnu štruktúru ľudstva. Ale ak nezískame inštinkt starostlivosti o celú prírodu, nepochybne vyhynieme. Teraz je ľahké tento inštinkt pochopiť a vzbudiť: Ak máš len jedného potomka, je to len polovica Teba, a predsa je to viac ako Ty. Istotne zaň položíš život. Zatiaľ, kde inštinkty nestačia, môže byť motiváciou morálka.“ (kniha BARS)

Napriek tomu, že sme nevyhrali, sme spokojní s umiestnením na 10. mieste po finalistoch. Získali sme nádhernú knihu BARS, ktorú si môžete pozrieť aj u nás v škole. Súťaž nám priniesla nové skúsenosti, získali sme poznatky v prírodných a spoločenských vedách, zblížili sme sa s ruskou kultúrou, históriou a prírodou. Museli sme prichádzať s novými riešeniami, zlepšili sme sa v časovom manažmente a rozvrhu práce. Tvorili sme jeden skvelý tím, ktorý sa vedel podporovať v dobrom i zlom.

Čo je však pre nás najdôležitejšie a najúžasnejšie je to, že v rámci projektových prác bolo vysadených 1361 stromov!!!

Srdečne im blahoželáme a ďakujeme za vynikajúcu prácu aj reprezentáciu našej školy!!!

Prajeme veľa síl a chute zapájať sa do ďalších projektov.