Drogy NIE a trestnoprávna zodpovednosť

Drogy NIE a trestnoprávna zodpovednosť

30.5.2019 sa v triedach 2.BA a 1BA nášho gymnázia uskutočnili besedy s členmi policajného zboru Mestskej polície Piešťany.

Preberanými témami boli drogy, porovnanie závažnosti drog a ich účinky. Prváci sa dozvedeli o trestnoprávnej zodpovednosti za svoje správanie.

Na prednáške o drogách sme boli rozdelení do skupín. Každá skupina dostala papieriky s rôznymi látkami a našou úlohou bolo zoradiť tieto látky podľa ich návykovosti.

Prednáška bola určite zaujímavá, popretkávaná interesantnými príbehmi s reálneho života, príbehy vzrastu a pádu ľudí, ktorí sa stali drogovo závislými.

Fascinujúcou informáciou môže byť pre mnohých zaradenie muškátového oriešku na tomto zozname: no povedali by ste, že muškátový oriešok je nebezpečnejší než nikotín či alkohol?

Samozrejme, sú to zvyčajne ostatné drogy, ktoré ničia dôstojnosť človeka, rodiny a pretrhávajú vzťahy.

Najzaujímavejšou časťou bola časť práve posledná, kedy sme si mohli vyskúšať okuliare, ktoré pozmenili naše vnímanie sveta tak, ako by sme užili omamnú látku. Nuž, sledovať dvoch spolužiakov s týmito okuliarmi, ako sa snažia podať si ruku je veľmi komické. Najprv sa nevedeli nájsť, následne jeden druhého chytil za zápästie a až napokon to zvládli tak ako dvaja normálni členovia civilizovanej spoločnosti.

Na záver chceme dodať, že vedomosti sú platnými len vtedy, ak sa pretavia do reálneho života.

Tak snáď aj všetko to, čo sme dnes počuli, budeme môcť ,,v prípade núdze“ využiť a drogám povedať rázne NIE.

Facebook

Youtube kanál