Víťazné práce v krajskom kole SOČ 2021

Víťazné práce v krajskom kole SOČ 2021

V piatok 26.marca 2021 sa konalo Krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti.
Z našej školy už tradične do krajského kola SOČ zasielame víťazov Školskej vedeckej konferencie. Viac si o nej prečítate TU.
Tento rok sme prihlásili na kraj až desať prác a naši žiaci zvíťazili až v štyroch odboroch!!!
V odbore 04 - Biológia, kde "Vplyv športu na hladinu inzulínu" skúmala Klára Hasidlová.
V odbore 06 - Zdravotníctvo a farmakológia, kde v práci "Poznaj svoje telo" analyzoval tréningové metódy Filip Ščepko
V odbore 16 - Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba, svojou prácou "Kde bolo, tam bolo" s nádhernými ilustráciami vyhrala Lenka Petrovičová.
V odbore 17 - Pedagogika, psychológia, sociológia, kde projektom "Ži-jem.sk" riešila problematiku porúch príjmu potravy Veronika Mokránová.
Naši študenti so svojimi odbornými prácami postupujú do celoštátneho kola SOČ.
 
Okrem štyroch víťazných prác, sa naši žiaci so svojimi prácami umiestnili aj na dvoch pekných tretích miestach.
V odbore 11 - Informatika predviedol SEO optimalizáciu Adam Kinzel
V odbore 16 - Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba skúmali žiaci Adam Ozimák a Tibor Hamara "Koľko ľudia míňajú na módu".
 
Písanie odbornej práce vyžaduje správnu teoretickú prípravu, spracovanie prakticej časti, analýzu získaných dát, výnikajúcu formálnu úpravu a v nepslednom rade veľa voľného času.
Prinášame Vám postrehy našich víťazov:

 

"Myslím si, že to bola super skúsenosť, dalo nám to príležitosť pracovať na niečom dôležitom pre nás, či prínosnom pre širokú verejnosť. Taktiež sme dostali možnosť naučiť sa o niečom novom, prípadne potvrdiť si to v praxi. V krajskom kole sa mi páčilo ako sme spontánne museli odpovedať na otázky, ktoré nám boli položené. Najväčšou prekážkou mojej práce bolo pravdepodobne nastaviť si správny a adekvátny cieľ. Na začiatku sme chceli spraviť obrovskú metaanalýzu, kde by sa porovnávali ľudia z rôznych vekových kategórií a pohlaví pri uplatnení dvoch rôznych tréningových metód a však toto nebolo úplne možné v danom časovom rozpätí. Každopádne, rád by som poďakoval Patrikovi Krajčovičovi za rozhovor, teoretické a praktické poznatky a pani profesorke Michalkovej za prípravu na krajské kolo." Filip Ščepko

 

"Obhajoba sočky a celkovo aj moja práca mi priniesli mnoho. Počas toho ako som už spisovala výsledky, ktoré sa mi podarilo dosiahnuť, som si viac a viac uvedomovala, že tá námaha a úsilie naozaj stáli za to. Nebolo to jednoduché, pretože veľakrát sa mi vôbec nechcelo, keďže moja práca vyžadovala aj veľa sebazaprenia a vyčerpania a hovorila som si načo to vlastne robím a podobne. Prežívala som tiež aj veľa stresu, či sa to bude ľuďom páčiť, či tam je všetko čo má byť, ale pred tým ako som to prvýkrát odovzdávala a aj spred obhajobou som si povedala, že dala som do toho všetko čo som vedela, spravila som to najlepšie ako som vedela, teraz už to len ukázať ostatným. Konkurencia bola veľká a ja som vedela, že som spravila to najlepšie čo som vedela. V tej chvíli keď už povedali moje meno na obhajobe a tiež to, že som na 1. mieste bol naozaj úžasný. Uvedomila som si, čo som dokázala a dokonca som mala aj slzy na krajíčku. Aj teraz keď na to myslím, mám opäť úsmev na tvári." Klára Hasidlová

 

"Pri vyberaní svojej témy som vedela, že sa budem venovať maľovaniu alebo nejakému inému druhu výtvarníckeho umenia a ilustrátorsto vyhralo vďaka mojej dlhoročnej láske ku knihám. Druhý kameň úrazu nastal, keď som sa začala rozhodovať akú knihu zilustrovať a po nedlhom premýšľaní som sa rozhodla pre moju obľúbenú knihu plnú čarov a kúziel, Harry Potter a kameň mudrcov. Po dlhých hodinách strávených nad plátnom a farbami som sa už nevedela dočkať kedy sa svojimi dielami budem môcť pochváliť. Príjemne ma prekvapili reakcie poroty a ja som zase prekvapila ich svojimi odpoveďami na otázky, ktoré mi položili. Som v maľovaní len začiatočník, keďže sa tomu venujem len necelé dva roky a učím sa tomuto umeniu sama v pohodlí domova. Som veľmi rada, že som mala príležitosť ukázať svoje schopnosti na krajskom kole obhajoby SOČ a som poctená, že môžem svoju školu reprezentovať na celoštátnom kole." Lenka Petrovičová

 

"Hlavnou časťou mojej práce, ako už mnohí viete, bolo vytvorenie projektu Ži-jem, ktorého hlavným cieľom bolo zvýšiť povedomie o problematike poruchách príjmu potravy. Samotná práca vyžadovala neustály kontakt s odborníkmi či pacientmi, ktorý dokázal byť, vzhľadom na odlišné rozvrhy, náročný ale zároveň bol neskutočne obohacujúci o mnohé informácie a i nové priateľstvá. Pri písaní práce bolo pre mňa asi najnáročnejšie nepísať zbytočne veľa textu o častokrát nie až tak podstatných veciach a toto sa ukázalo byť najväčším problémom pri prezentovaní práce na krajskom kole, nakoľko som skutočne musela vybrať iba tie najpodstatnejšie informácie, kvôli veľmi obmedzenému času. Pociťovala som samozrejme mierny stres počas toho ako som na tej práci pracovala, pretože som si nebola istá, či výsledok bude taký, aký som chcela aby bol, no nakoniec som s výsledkami bola spokojná, i keď je stále priestor na zlepšenie. Všetok stres však zo mňa opadol, keď som mala ísť prezentovať, nakoľko som vedela, že som bola dobre pripravená. Myslím si, že možnosť robiť SOČ prináša mne i mojim spolužiakom a vrstovníkom mnohé príležitosti a skúsenosti, ktoré sa nám v budúcnosti môžu hodiť!" Veronika Mokránová

Ďakujeme všetkým našim žiakom za vynikajúcu reprezentáciu svojej práce, našej školy, Trnavského kraja a prajeme im úspech aj v celoštátnom kole!!!
 
Projekt Ži-jem si môžete pozrieť TU

Facebook

Youtube kanál

 

INSTAGRAM

VIRTUÁLNA PREHLIADKA