Gymnazisti do Ameriky

Žiaci 5. a 4. ročníka Gymnázia J.B. Magina, Filip Tomáška a Adrián Páleš sa zúčastnili krajského kola súťaže Festival vedy a techniky so svojím projektom Ridelo - bezkontaktná cyklo-nabíjačka pre prenosné zariadenia.
Sami predstavili svoj projekt takto: „Predtým sme používali staré dynamo, ale po negatívnom feedbacku sme sa rozhodli nabíjačku od základu prerobiť. Skonštruovali sme prvú bezkontaktnú cyklo-nabíjačku pre mobilné zariadenia na svete, pomocou ktorej si môžete dobiť napríklad váš telefón počas jazdy na bicykli. Nemá žiadny vplyv na vašu rýchlosť, ako napríklad staré dynamá, ktoré spomaľovali, alebo ako novšie nábojové dynamá, ktoré vo viacerých prípadoch počas jazdy vydávajú nepríjemne zvuky. Naša cyklo-nabíjačka začína nabíjať pri rýchlosti 5 km/h a pri tejto rýchlosti nabíja rovnako rýchlo ako klasická nabíjačka, ktorú zapojíte doma do zásuvky. Momentálne náš šiesty prototyp váži len necelých 70 gramov. S projektom Ridelo máme zatiaľ úspechy v súťaži Start-UpVŠEM Praha 2015, kde sme získali 1.miesto, Nápad roku 2016, kde sme obsadili 10. miesto spomedzi 170 projektov, CzechCreativeBusiness Cup, kde sme sa prebojovali medzi TOP 8 projektov súťaže, boli sme nominovaní medzi top 4 začínajúce start-upy zo Slovenska na CentralEuropeanStart-up
Awards, zúčastnili sme sa najväčšieho start-upového podujatia vo východnej Európe - Wolvessummit, kam sme boli vybraní spomedzi 3000 start-upov. Všetky informácie týkajúce sa projektu nájdete na stránke www.ridelo.eu“. Festival vedy a techniky AMAVET je jedným z hlavných podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku, nad ktorým prevzal záštitu Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR. Naši žiaci boli na súťaži úspešní a postúpili na celoštátne kolo, ktoré sa konalo od 10.11 do 12.11 v priestoroch Incheby v Bratislave. Rovnako ako na krajskom kole, tak aj na celoslovenskom kole ich projekt zožal úspech. Naši žiaci vyhrali hlavnú cenu z kategórie Energia a Transport, a to postup na súťaž zameranú na obnoviteľné zdroje energie I-SWEEEP, ktorá sa bude konať 3.-8. mája 2017 v americkom Houstone v štáte Texas. Našich žiakov vysielajú Slovenské elektrárne a.s., ktoré budú celú cestu finančne podporovať.