Trieda 3. BA

Projekt Soft skills 2.0

V dňoch 26.4. - 28.4. 2019 som mala možnosť zúčastniť sa na projekte Stredoškolskej študentskej únie Slovenska, ktorý sa konal v priestoroch ŠvP Moravský Svätý Ján.
V piatok sme po ubytovaní absolvovali zoznamovaciu aktivitu. Väčšina účastníkov sa navzájom už poznala, keďže sa projektov SŠUS zúčastňujú pravidelne, no nerobilo im problém prijať do kolektívu aj ľudí, ktorí sa účastnili prvýkrát. V tento deň sme stihli ešte aj hru ,,Finančná sloboda”. V hre bol každej hráčke pridelený aj manžel, s ktorým sme sa snažili dostať na dovolenku do Mexika, zaplatiť školu našej dcére Paulíne a nasporiť si na dôchodok. Podarilo sa nám spoločne vyhrať a hru by som každému odporúčila vyskúšať, keďže bola dobrou simuláciou reálneho života. Okrem toho som sa zúčastnila workshopu na tému ,,Čo mám robiť?”
Nasledovala nočná hra, pri ktorej sme v areáli na základe indícii hľadali rôzne predmety a plnili úlohy. Víťazný tým získal darček.
V sobotu bol program o niečo bohatší. Po raňajkách nasledovala pre mňa najzaujímavejšia prezentácia ,,Psychológia šťastia” od Lucie Sakovej. Po krátkej prestávke sa konal workshop ,,Ako si vybudovať dobré meno”, v ktorom sme si navzájom hodnotili sociálne siete ako Facebook a Instagram a to, čo o nás vypovedajú. Po obede sme sa naučili správne napísať životopis, motivačný list a iné formálne útvary. Neskôr sme si na workshope ,,Biznis etiketa” nacvičili scénky o tom, ako si na pracovisku podávať ruky, vybaviť naliehavý telefonát, ospravedlniť sa z meškania, ako a kedy podať vizitku a podobné veci z praxe. Medzi ďalšie workskopy patrí ,,LEAN management” alebo ,,Kto som”.
Okrem už uvedených zážitkov nás navštívili ľudia zo Student Cyber Games, ktorí predstavili svoju komunitu a súťaže ako Prezentiáda.Po dni plnom množstva informácií sme vytvárali scénky, v ktorých sme sa snažili predávať rôzne bizarné produkty a tak si vybudovať vlastnosť dobrého predajcu.Nasledoval voľny program, kde sme mohli sedieť pri ohni alebo tráviť čas na izbách.
V nedeľu sme sa po raňajkách rozlúčili a odišli domov.
SŠUS organizuje podobné projekty každý mesiac. Nabudúce sa bude jednať o projekt, kde si vyskúšame chod krajiny a budeme simulovať vládu a parlament. Účasť na niektorom z projektov by som odporúčila každému študentovi nielen kvôli skvelým ľuďom, ktorých tu stretnete, ale najmä kvôli všetkým nadobudnutým skúsenostiam. Okrem toho získate aj certifikát, ktorý poteší každého zamestnávateľa v budúcnosti.
Viac informácií na www.studentskaunia.sk
Natália Lajdová, 3.BA